ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପୂର୍ବରୁ ନିଅଁର ୨୦୦ ଫୁଟ ତଳେ ପୋତାଯିବ “ଟାଇମ୍‌ କ୍ୟାପସୁଲ” ।

0 440
greentech

କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ /ଅଯୋଧ୍ୟା ୨୮/୦୭: ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତିର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ସଦସ୍ୟ ରମେଶ୍ୱର ରବିବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମ ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ପଡିଲା ଲମ୍ବା ଯୁଦ୍ଧ ଆଉ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ‘ଟାଇମ୍ କ୍ୟାପସୁଲ’ ତିଆରି କରି 2000 ଫୁଟ ତଳେ ରଖାଯିବ | ରାମେଶ୍ୱର ଚୌପାଳ ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟାଇମ୍ କ୍ୟାପସୁଲକୁ 2000 ଫୁଟ ତଳେ ରଖାଯିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ରାମ ଜନମାଭୋମି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ପାଇ ପାରିବ ।

‘ଟାଇମ୍ କ୍ୟାପସୁଲ’ ହେଉଛି ଏମିତି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଇତିହାସ ର ସବୁ ତଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ କରି ରଖା ଯାଇପାରିବ ।

ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ 5 ରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୁମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଅଯୋଧ୍ୟା ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ରାମ ମନ୍ଦିର ଭୁମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଟ 200 ଲୋକ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଭବିଷ୍ୟତରେ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଯେପରି କୌଣସି ବିବାଦ ନ ଉପୁଜେ। ଯଦି ସେପରି କୌଣସି ପରିସ୍ଥତି ଉପଜେ ତେବେ ଏହା ହେବ ଇତିହାସର ସାକ୍ଷୀ।  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ଟାଇମ୍‌ କ୍ୟାପସୁଲ ଅତୀତରେ ଲାଲକିଲ୍ଲା ନିକଟରେ ପୋତି ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯାହାକୁ ସେତେବେଳେ ସେ ‘କାଳପତ୍ର’ ନାମରେ  ନାମିତ କରିଥିଲେ।

ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୁମିପୁଜନର ଶୁଭ ସମୟ ସୀମା 12: 15 ମିନିଟ୍ 15 ସେକେଣ୍ଡରୁ, 12: 15 ମିନିଟ୍ 47 ସେକେଣ୍ଡ ଅଟେ | ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁମି ପୂଜନଙ୍କୁ 32 ସେକେଣ୍ଡରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ। 5 ଟି ନକ୍ଷତ୍ରକୁ ଦର୍ଶାଉଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ରୂପା ପଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ମୂଳଦୁଆ ପଥର ଭାବରେ ରଖାଯିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.

19 − 13 =

error: Content is protected !!
Open chat