ଆଇପିଏଲ୍‌ର ୧୩ତମ ସଂସ୍କରଣ ୟୁଏଇରେ ଆୟୋଜନ : ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ରୁ ଆରମ୍ଭ ,ନଭେମ୍ବର ୮ ରେ ଫାଇନାଲ

0 302
greentech

କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୭ : ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (ଆଇପିଏଲ୍‌)ର ୧୩ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ ହେବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ୟୁନାଇଟେଡ ଆରମ୍ଭ ଏମିରାଟ୍ସ (ୟୁଏଇ)ରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ତାରିଖରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ। ଏ ନେଇ ଆଇପିଏଲ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ବ୍ରିଜେଶ ପଟେଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଗଭର୍ନିଂ କାଉନସିଲ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ବୈଠକ ବସି ଆଇପିଏଲ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନ୍ତିମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ଆଇପିଏଲ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ସ୍ଥିର କରାଯିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ) ସବୁ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜଗୁଡିକୁ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବେ ଅବଗତ କରାଇଛି।


ଖୁବଶୀଘ୍ର ଗଭର୍ଣ୍ଣିଂ କାଉନସିଲ ବୈଠକ ବସିବ। କିନ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀକୁ ଅନ୍ତିମ ରୂପ ଦିଆଯାଇଛି। ଆଇପିଏଲ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନେଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ। ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବେ ବୋଲି ପଟେଲ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲ ପୂରା ୫୧ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜନ ହେବ ସେ ଗୁରୁବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।


କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ କାଉନସିଲ୍‌ (ଆଇସିସି) ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌କୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛି। ଫଳରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଆୟୋଜନ ହେବା ନେଇ ବାଟ ଖୋଲିଥିଲା। ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ବିରୋଧରେ ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରସିଡ୍ୟୁର (ଏସ୍‌ଓପି) ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ଓ ଏ ନେଇ ବିସିସିଆଇ ଔପଚାରିକ ଭାବେ ଏମିରାଟ୍ସ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଜଣାଇଛି।


ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏସ୍‌ଓପି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବୁ। ତେବେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମ୍ୟାଚ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବା ନେଇ ୟୁଏଇ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୟୁଏଇ ବୋର୍ଡକୁ ଆମେ ଔପଚାରିକ ଭାବେ ଚିଠି ଲେଖି ଜଣାଇବୁ ବୋଲି ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି। ୟୁଏଇରେ ୩ଟି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଯଥା ଦୁବାଇ ଇଣ୍ଟନ୍ୟାଶନାଲ ଷ୍ଟାଡିୟମ, ସେଖ୍‌ ଜାଏଦ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ (ଆବୁଧାବି) ଓ ଶାରଝା ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ରହିଛି। ଏହି ୩ଟି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ର ଆଇପିଲେ ଆୟୋଜନ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ବିସିସିଆଇ ଆଇସିସି ଏକାଡେମୀର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡଗୁଡିକୁ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ହାତରେ ରଖିବ। ଆଇସିସି ଏକାଡେମୀରେ ୨ଟି ଫୁଲ ସାଇଜ୍‌ର କ୍ରିକେଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ରହିଛି ଓ ଏଥିରେ ୩୮ଟି ଟର୍ଫ ପିଚ୍‌, ୬ଟି ଇନ୍‌ଡୋର ପିଚ୍‌, ୫୭୦୦ ସ୍କୋୟାର ଫୁଟର ଆଉଟ୍‌ଡୋର କଣ୍ଡିସନିଂ ଏରିଆ ସହିତ ଫିଜିଓଥେରାପି ଓ ମେଡିସିନ ସେଣ୍ଟର ରହିଛି। ଦୁବାଇରେ ହେଲ୍‌ଥ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସାରେ ନେଗେଟିଭ୍‌ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ତେବେ ଯଦି ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ନାହିଁ ତାହାଲେ ଟେଷ୍ଟ କରିବାକୁ ହେବ। ପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା। ତେବେ ଭାରତର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ନେଇ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ନ ରଖିବାକୁ ବିସିସିଆଇ ଆଗୁଆ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି। ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ୧୪ ଦିନ କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନାରେ ରହିବା ନିୟମ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଡେରି ହେଲେ ସମସ୍ୟା ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପୂରା ୭ ସପ୍ତାହ ଆଇପିଏଲ ଖେଳାଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିରିକୃତ ହୋଇଥିବାରୁ ବ୍ରାଡକାଷ୍ଟରମାନେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଦୁଇଟି ଲେଖାଏ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ। ଆଇପିଏଲ୍‌ ପରେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଡିସେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରୁ ୪ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଟ୍ରେନିଂ ନେବାକୁ ଗୋଟିଏ ମାସ ଅତିକମ୍‌ରେ ଜରୁରୀ। ତେଣୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ମାନେ ବେସ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବେ। ପ୍ରଥମେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା। ତେବେ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆଇପିଏଲ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆୟୋଜନ ହେବ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ସଭାପତି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଜୋର ଦେଇ କହିଆସୁଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

14 + ten =

error: Content is protected !!
Open chat