ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଏୟାରଫୋର୍ସ ୱାନ’ ପରି ଅତି ସୁରକ୍ଷିତ ବିମାନ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଆସୁଛି

0 228
greentech

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,(କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ),୧୦/୦୮ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଦୁର୍ଗ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଆକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ଏହି ଦୁର୍ଗ ଏତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଯେ ଶତ୍ରୁ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ସେ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଭଳି ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଏହିପରି ଦୁଇଟି ବିମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଭାରତକୁ ଆସିବ ।ଏହାକୁ ଏୟାରଫୋର୍ସ ପାଇଲଟମାନେ ଉଡ଼ାଇବେ ଏବଂ ଏହାର କଲ୍ ସଙ୍କେତକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏୟାରଫୋର୍ସ ୱାନ୍ ଭାବରେ ରଖାଯାଇପାରିବ |

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବାୟୁସେନା ୱାନ ଭଳି ଏହି ଜାହାଜଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଏହା ଏକ ବୋଇଙ୍ଗ 777 ବିମାନ ଯାହା ଆମେରିକାର ଏକ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ବାୟୁ ଦୁର୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନର ବିଶେଷତା କ’ଣ?


ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ଏହି ବିଶେଷ ଜାହାଜର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାଗରେ ଇଡବ୍ଲୁ ଜାମର ଲଗାଯାଇଛି। ଏହି ଶତ୍ରୁ ରାଡାର ସିଗନାଲକୁ ଅବରୋଧ କରେ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସିଗନାଲକୁ ଅବରୋଧ କରେ, ଯାହାଫଳରେ ଯଦି ଏହା ଉପରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇବ ନାହିଁ |

ଏହା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଜାମର ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ | ବିମାନର ପଛ ଭାଗରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ, ଏହା ଉପରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ ହେବା ମାତ୍ରେ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ ହୋଇଯାଏ | ଏଥିସହ, ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କେତେ ଦୂର ଆସୁଛି, କେଉଁ ବେଗରେ ଏବଂ କେଉଁ ଉଚ୍ଚତାରେ ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହାର ଉତ୍ତାପ ସିଙ୍କ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ନିଆଁ ଲାଗିଛି | ଯେପରି ନାମ ନିଜେ ସୂଚିତ କରେ, ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯାହା ଉତ୍ତାପ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୁଏ, ତେଣୁ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରୁ ଏତେ ଉତ୍ତାପ ବାହାରିଥାଏ ଯାହା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଦିଗକୁ ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ପକାଇପାରେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଏକ ଦର୍ପଣ ବଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଇନଫ୍ରାଡ୍ ସିଗନାଲ୍କୁ ଅବରୋଧ କରିବା, କାରଣ ଆଜିର ଆଧୁନିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଇନଫ୍ରା ରେଡ୍ ନେଭିଗେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ ଦେଇ ଚାଲିଥାଏ, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସଙ୍କେତକୁ ଅବରୋଧ କରିଥାଏ, ଯାହା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିଫଳ କରିଥାଏ |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହାର ଆଧୁନିକ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଉପଗ୍ରହ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ତାହା ହେଉଛି, ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ପିଏମ ମୋଦୀ କେବଳ ଭୂମିରେ ସମ୍ପର୍କ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଦୁନିଆର ଯେ କୌଣସି କୋଣରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିରାପଦ ହୋଇ, ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଟ୍ୟାପ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

ଏହିପରି ଦୁଇଟି ବିମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାକୁ ଏୟାରଫୋର୍ସ ପାଇଲଟମାନେ ଉଡ଼ାଇବେ ଏବଂ ଏହାର କଲ୍ ସଙ୍କେତକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏୟାରଫୋର୍ସ ୱାନ୍ ଭାବରେ ରଖାଯାଇପାରିବ | ଏହି ଉଭୟ ବିମାନର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 8458 କୋଟି ଅଟେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.

10 − seven =

error: Content is protected !!
Open chat