କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପ୍ରଭୁ ବୁଦ୍ଧ ଅଧିକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

0 350
greentech

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପ୍ରଭୁ ବୁଦ୍ଧ ଅଧିକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ତେଣୁ ଭାରତ ତାଙ୍କ ପଥ ଅନୁସରଣ କରି କିପରି ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ ତାହା ଦର୍ଶାଇଛି। ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଧାମ ଚକ୍ର ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପଥ ଅନୁସରଣ କରି ଆମେ କିପରି ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରିବା ତାହା ଭାରତ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଦେଖାଇପାରିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଅନୁସରଣ କରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏକତା ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଛି। ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୁଦ୍ଧ ସମ୍ମେଳନର ‘ପ୍ରାର୍ଥନା ସହିତ ଯତ୍ନ’ ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମର ମନ, ବକ୍ତବ୍ୟ, ସଂକଳ୍ପ ଏବଂ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ଆମକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଠାରୁ ଦୂରରେ ଏବଂ ସୁଖ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହା ଆମକୁ ଭଲ ସମୟରେ ସାଧାରଣ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦିଏ ଏବଂ କଠିନ ସମୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଆମକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ। ଏହି ସମନ୍ୱୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧ ଆମକୁ ଅଷ୍ଟସୂତ୍ରୀ ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

one × two =

error: Content is protected !!
Open chat