କୋଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ଟିକାରେ ରହିଛି ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ‘୬୧୭’ ପ୍ରକାରକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବାରେ ସଫଳତା: ଆମେରିକା ବିଶେଷଜ୍

0 219
greentech

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ପ୍ରତିଦିନ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଟିକା ପାଇବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ, ଏକ ଆଶ୍ବସ୍ତିକର ଖବର ଆସିଛି । କୋଭିଡ ୧୯ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଭାରତର ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁର ୬୧୭ ପ୍ରକାରକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

ହ୍ବାଇଟ ହାଉସର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶଦାତା ତଥା ଆମେରିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମହାମାରୀ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଆନ୍ଥୋନୀ ଫାଉଚି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସାମ୍ବାଦିକ ମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ଏମିତି କିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରୁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନରେ ୧୯ ଟି କୋଭିଡ -19 ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତ ସେରମ୍ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ବ୍ୟବହୃତ କୋଭାକ୍‌ସିନ ଟିକା ପାଇଛନ୍ତି । ଏହା ୬୧୭ ପ୍ରକାରର କୋଭିଡକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିଛି ।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ SARS-COV-2 କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି କରିବାକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇ କୋଭାକ୍‌ସିନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡି ଗୁଡିକ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ସହିତ ବାନ୍ଧେ ଯେପରିକି ଭାଇରାଲ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ଏହାର ପୃଷ୍ଠରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ।

ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚର ସହଭାଗିତାରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ କୋଭାକ୍ସିନର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଜାନୁଆରୀ ୩ ରେ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ପରୀକ୍ଷଣ ଫଳାଫଳ ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯେ ଏହି ଟିକା ୭୮ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

17 − sixteen =

error: Content is protected !!
Open chat