ଖୁସି ଖବର – ଦେଶରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଲଞ୍ଚ୍‌ ହୋଇପାରେ କରୋନା କରୋନା ଟିକା COVAXIN

0 156
greentech

କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୦୭ : କରୋନାର ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସୁଛି। କରୋନା ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଲଞ୍ଚ୍‌ ହୋଇପାରେ।ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ପୂର୍ଭରୁ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗ ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।

ଦେଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଏକ ଖୁସି ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ COVAXIN ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ। ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇସିଏମଆର ଭାରତ ବାୟୋଟେକକୁ କୋଭାକ୍ସିନ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କୋଭାକ୍ସାଇନ୍ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପାଇଛି। ଆଇସିଏମଆର ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ୭ ରୁ ଏହି ଟିକା ଉପରେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଆଇସିଏମଆର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲେ, ତେବେ ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କୋକେନ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରିବ। ଯଦି ଏହା ହୁଏ, ତେବେ ବଜାରରେ ବାୟୋଟେକ୍ ଟିକା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଆଇସିଏମଆରର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ବଳରାମ ଭାର୍ଗଭ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଟୀକାକରଣର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଜୁଲାଇ ୭ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଯେପରି କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ନହେବ, ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଟିକା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଇଣ୍ଡିଆ ବାୟୋଟେକ୍ ଏବଂ ଆଇସିଏମ୍ଆର୍ ଅଂଶୀଦାର ଅଟନ୍ତି।

ପୁନଶ୍ଚ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ DCGI ରୁ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଆମ ପାଖରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବୁ। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ପରୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟ ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ତେବେ ଇଣ୍ଡିଆ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟିକା ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ଯାଇଥାଏ। ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିଓ, ଚିକୁଙ୍ଗୁନିଆ, ଜାପାନିଜ୍ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍, ରେବିଜ୍, ରୋଟାଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଜାଇକା ଭୁତାଣୁ ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଏବଂ ଆଇସିଏମଆର ପକ୍ଷରୁ ଟିକା ଲଞ୍ଚ୍‌ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ନିକଟରେ ଏହାକୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଶରୀରରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମଳିଛି। ଆଗାମୀ ଜୁଲାଇ ୭ ଏହା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

two × two =

error: Content is protected !!
Open chat