ନାରୀ ଶକ୍ତି ହାତରେ କାଶ୍ମୀରର ସୁରକ୍ଷା ଭାର : ଏଲଓସିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ମହିଳା ସୈନିକ

0 236
greentech

କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୮: ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ, ଦେହରେ ସେନାର ବର୍ଦ୍ଦି, ମନରେ ଶତସିଂହର ବଳ । ଶତ୍ରୁ ଛାତିରେ ତାଣ୍ଡବ କରିବେ ନାରୀଶକ୍ତି । ପରାକ୍ରମୀ ମହିଳା ଯବାନଙ୍କ ହାତରେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା କମାଣ । ଏଲଓସିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁତୟନ ହେଲେ ମହିଳା ଯବାନ । କାଶ୍ମୀରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ବାରମ୍ବାର ରକ୍ତପାତ ଘଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଆତଙ୍କୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବେ ମହିଳା ଯବାନ୍ । ଦେଶ ଉପରକୁ ଆଖି ଉଠାଇ ଚାହିଁଲେ ଦୁର୍ଗା ରୂପନେଇ ଶତ୍ରୁକୁ ଦମନ କରିବେ । କେବଳ ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବେ ତା’ ନୁହେଁ ସୀମାରେ ହେଉଥିବା କ୍ଷଚାରାଚାଲାଣ ଉପରେ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିବେ ।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେନା ଉତ୍ତର କାଶ୍ମୀରର ତାଙ୍ଗଧର ସେକ୍ଟରରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିକଟରେ ଥିବା ଏଲଓସି ନିକଟରେ ମହିଳା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ସେନା ଇତିହାସରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ | ଦଶ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ, ସାଧନା ଟପ୍ ସବୁଠାରୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳରେ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଡର୍ଜନ ମହିଳା ସୈନିକ ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଚୋରା କାରବାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ମହିଳା ସୈନିକମାନେ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସର ଏବଂ ସେମାନେ ଡେପୁଟେସନରେ ଆସିଛନ୍ତି |

କାଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହେଲେ ମହିଳା ଯବାନ୍ । କୁପୱାଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଟଙ୍କଧର ସେକ୍ଟର ଏଏଓସି ନିକଟବର୍ତ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମହିଳା ଯବାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ଭାରତୀୟ ସେନା । ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହି ପୋଷ୍ଟ ପାର କଲେ ପଡ଼ିଲ ଏଲଓସି । ବର୍ତ୍ତମାନ ନାରୀ ଶକ୍ତିଙ୍କୁ ନର୍ଥ କାଶ୍ମୀରକୁ ଡେପୁଟେସନରେ ପଠାଯାଇଛି । ପୁରା ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ରହିବ ମହିଳା ଯବାନଙ୍କ କଡ଼ା ନଜର । ଫଳରେ ସେମାନେ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗତିବିଧି ଓ ବେଆଇନ୍ କାରବାର ବିଷୟରେ ଭଲଭାବେ ଅବଗତ ହୋଇପାରିବେ ।

ଜିଓସି ମେଜର ଜେନେରାଲ ଏଡିଏସ୍ ଔଜଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସର ମହିଳା ସୈନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଯେ ସେନାର ମହିଳା ସୈନିକମାନେ ଆମ ସହିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୋରା ଚାଲାଣର ଅନେକ ମାମଲା ରହିଛି ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୋରା ଚାଲାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ତେଣୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ମହିଳା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଜିଓସି ଅନୁଯାୟୀ, ଏମାନଙ୍କ ଆଗମନ ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହା ଡ୍ରଗ୍ସ କିମ୍ବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉ, ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ସେନାର ବର୍ଦ୍ଦି ପିନ୍ଧି ପୋଷ୍ଟରେ ମୁତୟନ ମହିଳା ଯବାନ ଏବେ ଏଲଓସି ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁ ଦେଶ ପଟୁ ବେଆଇନ୍ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ଚୋରା କାରବାରୀକୁ ଧରିବେ ନାରୀଶକ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କୁ ଆୟୁଧ କରି ସୀମାପାର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ରଚୁଛି ପାକିସ୍ତାନ । ଏବେ ବର୍ଦ୍ଦିଧାରୀ ମହିଳା ଯବାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁ ଦମନ ସହ ଚୋରା କାରବାର ଉପରେ ବି ନଜର ରଖିବେ ।

ଏହି ଆହ୍ବାନ ଆମ ପାଇଁ ନୂଆ ନୁହେଁ: କ୍ୟାପଟେନ ଗୁରୁସିମ୍ରନ୍

ମହିଲା ଦଳକୁ ନେତୃତ୍ବ ନେଉଥିବା ଆର୍ମି ସର୍ଭିସ କର୍ପସ (ଏଏସସି) ର କ୍ୟାପଟେନ ଗୁରୁସିମ୍ରନ କୌରଙ୍କ ପିତା ତଥା ଜେଜେବାପା ମଧ୍ୟ ସେନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଗୁରସିମ୍ରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାମାନେ ସମାନ ଦାୟିତ୍ବ ତୂଲାଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆମକୁ ଏଠାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ଆମକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି, ତେଣୁ ଏହା ଆମ ପାଇଁ କୌଣସି ନୂଆ ଆହ୍ବାନ ନୁହେଁ | ତୁଷାର ହେଉ କିମ୍ବା ବର୍ଷା ହେଉ, କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଆମ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା |

Leave A Reply

Your email address will not be published.

16 − 10 =

error: Content is protected !!
Open chat