ମାତା ବୈଷ୍ଣୋ ଦେବୀ ଭବନରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ନଗଦ କ୍ୟାସ୍

0 445
greentech

ଜମ୍ମୁ ୦୮/୦୬/୨୦୨୧ କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ଯୋତି ବ୍ଯୁରୋ : ଜମ୍ମୁର କଟ୍‌ରା ସ୍ଥିତ ମାତା ବୈଷ୍ଣୋ ଦେବୀ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା କାଲିକା ଭବନ ନିକଟରେ କାଉଣ୍ଟର ନମ୍ବର ଦୁଇ ନିକଟରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ରିଲିଫ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଗୁମ୍ଫାର ଦୂରତା ପ୍ରାୟ ଶହେ ମିଟର ଅଟେ । ଭୈରୋ ଘାଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଛି । ଭିଆଇପି ଗେଟ୍ ନିକଟରେ ଥିବା କାଉଣ୍ଟିଂ ରୁମରେ ସର୍ଟ ସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ନିଆଁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଥିଲା ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଭବନ କିମ୍ବା ଗର୍ଭଗୃହ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ନଗଦ କ୍ୟାସ୍ କାଉଣ୍ଟରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା । ଭବନରେ ବହୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି । ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପରେ ଏହା ଦର୍ଶାଇଲା ଯେ ଏହା ପ୍ରାୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳି ଯାଇଛି । ରାତି ପ୍ରାୟ ୪.୧୫ରୁ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ନ ୫ ଟା ସୁଦ୍ଧା ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏନେଇ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ କହିଛି ଯେ ସେଠାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିବା CRPF କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଆଲାର୍ମ ଶବ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା ।
ପ୍ରତି ମାସରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ମାତା ବୈଷ୍ଣୋ ଦେବୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚନ୍ତି । ତେବେ, ସୌଭାଗ୍ୟବଶତ କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​। ଏହି କାରଣରୁ ସେଠାରେ ଅନେକ ଲୋକ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ । ଯଦି ସାଧାରଣ ଦିନରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥାନ୍ତା, ତେବେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଅଘଟଣ ଘଟିଥାନ୍ତା | ତେବେ ମାତା ବୈଷ୍ଣୋ ଦେବୀ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ସହିତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ରହିବା, ଖାଦ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବୈଷ୍ଣୋ ଦେବିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏକ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

4 × 2 =

error: Content is protected !!
Open chat