୨୦୨୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ କରୋନା ମହାମାରୀ ପ୍ରଭାବ : ଫାଇଜର

0 332
greentech

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୧୨/୨୦୨୧ କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି : ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଟିକା  ନିର୍ମାତା ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ୨୦୨୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରେ। ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶରେ ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ସଂକମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା କୁହାଯାଇଛି । ଗତ ମାସରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଫାଇଜର ଏହି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଭୂତାଣୁର ମୂଳ ପ୍ରକରଣ ଅପେକ୍ଷା ୫୦ରୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ।  ଟୀକାକରଣର ଦୁଇଟି ପାନର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରି ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବା ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଦେଇଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଫାଇଜର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧିକାରୀ ମିକେଲ ଡଲଷ୍ଟନ୍ ନିବେଶକଙ୍କ ଏକ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ କିମ୍ବା ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ଆଶା କରୁଛି । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପି ଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଡଲଷ୍ଟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪  ସୁଦ୍ଧା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିଯିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ଆଶା କରୁଛି। ତେବେ ଟିକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ଏହାର ବ୍ୟାପକତା ନିର୍ଭର କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । କମ୍ ଟିକାକରଣ  ଅଞ୍ଚଳରେ ଟୀକାକରଣର ଗତି ବଢାଇବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପାକ୍ସଲୋଭିଡ ବଟିକା ବହୁତ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ 
ଫାଇଜର ପାକ୍ସଲୋଭିଡ ନାମକ ଏକ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ ବଟିକା ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଏବଂ ଅଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ପ୍ରାୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି । ରିଫିନିଟିଭ୍ର ଆଇବିଏସ୍ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ତିନି ବିଶ୍ଳେଷକ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ବିକ୍ରୟ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୧୫ ବିଲିୟନରୁ ୨୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ହେବ । ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର ନିଜର କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ଜର୍ମାନୀର ବାଇଓନଟେକ୍ ଏସଇ ସହିତ ବିକଶିତ କରିଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ୩୧ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଆୟ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

16 + three =

error: Content is protected !!
Open chat