ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ – ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

0 209
greentech

କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ ଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୭: ଅନେକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ବିରୋଧୀ କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଇସିଏମଆର ଦାବି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନ ବ୍ୟବହାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ଆଇସିଏମଆର ଦାବି କରିଛି ଯେ କରୋନା ଟିକା ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଏହା ମନୋନୀତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ୧୪୦ ଟି ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଟି ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୌଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ।

ମଣିଷ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୧ ଟି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ସେଥିରୁ ଦୁଇଟି ଭାରତରେ ତିଆରି। ଗୋଟିଏ ଆଇସିଏମଆର ଏବଂ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଜିଡସ୍ କାଡିଲା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର କହିଛି ଯେ ୬ ଟି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଟିକା ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ICMR ର ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ ମଧ୍ୟ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱର ୧୪୦ଟି ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଟି ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ କରୋନାର ଟିକା ଅନ୍ଧାରରେ ଆଲୋକର ଆଶା ହେବ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ପୂର୍ବରୁ ବି ଭାରତ ଟିକା ଦେବାରେ ଆଗରେ ରହିଆସିଛି। ଭାରତ ୟୁନିସେଫକୁ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଉଛି।

ଯେତେବେଳେ ଆଇସିଏମଆର ଦାବି କଲା ଯେ କରୋନା ଟିକାକୁ ୧୫ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବ, ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ପରିଷଦର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନେକ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଟିକା ଆଣିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏଥି ସହିତ, ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ କରୋନା ପରି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗର ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକରେ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ICMR କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଫାଷ୍ଟଟ୍ରାକ୍ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନେ ଏକକାଳୀନ ଟ୍ରାୟଲ କରାଯାଏ। ଏହାର ଆଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ ଲାଲ୍ ଟେପକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଆଇସିଏମଆର ବିବୃତ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରେଡ ଟେପକୁ ସ୍ନାଗ ହେବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଏହାସହ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଟିକା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଫର୍ମିଲିଟି କରାଯାଉନି ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଭାବରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

thirteen + nineteen =

error: Content is protected !!
Open chat