କରୋନା ପରେ ପୁଣି ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଚାଇନା ଭାଇରସ କାୟା ମେଲେଇଲାଣି : ଚୀନରେ ୭ ମୃତ, ୬୦ ଅସୁସ୍ଥ – ପୋକ କାମୁଡିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପୀଥାଏ

0 169
greentech

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ବେଜିଂ,(କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ),୦୬/୦୮: କରୋନା ପରେ ପୁଣି ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଚାଇନା ଭାଇରସ କାୟା ମେଲେଇଲାଣି। ଚୀନରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ୬୦ ଜଣ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପୂର୍ବ ଚୀନ୍‌ର ଜିଆଙ୍ଗସୁ ଏବଂ ଅନହୁଇ ପ୍ରଦେଶରେ ଡଜନେ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ଏକ ପୋକ କାମୁଡିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପୀଥାଏ । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପୋକ କାମୁଡିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ତାପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜ୍ୱର ଏବଂ କାଶରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥାଏ । ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ରୋଗୀର ଶରୀରରୁ ରକ୍ତ ପ୍ଲେଟଲେଟ୍ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।

ଯଦିଓ SFTS ଭାଇରସ୍ ନୂଆ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଚୀନରେ ଏହାର ବିସ୍ତାର ଏହି ସମୟରେ ଏକ ନୂଆ କଥା । ୨୦୧୧ରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ପାଥୋଜେନ୍ କୁ ପୃଥକ କରିଥିଲା । ଡାକ୍ତରମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ମଣିଷକୁ ଏକ କିଟ କାମୁଡିବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ବୁନ୍ୟା ଭାଇରସ୍ ବର୍ଗରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି ।ଜିଆଙ୍ଗସୁରେ ୩୭ ଜଣ ଏବଂ ଅନହୁରେ ୨୩ ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ନୂଆ ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଭାଇରସର ନାଁ ହେଉଛି ହୁୟାଙ୍ଗଶାନ ବାନୟାଙ୍ଗଭାଇରସ୍ । ଆପଣ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ SFTS ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ କହିପାରିବେ ।

ଜିଜିଆଙ୍ଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଡାକ୍ତର ସେଙ୍ଗ ଜିଫାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି SFTS ଭାଇରସ୍ ମଣିଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । ଆମେ ଏହି ଭୟକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ଏହା ରୋଗୀର ଶ୍ୱାସ ବା ରକ୍ତ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିପାରେ । ଟିକ୍ କାମୁଡିବା କାରଣରୁ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦେଖାଯାଉଛି ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ତଥାପି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଟିକ୍ କାମୁଡାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ଏହି ଭାଇରସ୍ ହେତୁ ରୋଗୀମାନେ ଭୀଷଣ ଜ୍ୱର, ବାନ୍ତି, ଝାଡା, ଏକାଧିକ ଅଙ୍ଗ ବିଫଳତା, ରକ୍ତ ପେଟଲେଟ୍ ହ୍ରାସ, ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା ଏବଂ ଯକୃତ ଏନଜାଇମ୍ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଚୀନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ତାଇୱାନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ର ଭାଇରାଲ୍ ହାର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ୩୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

4 + nine =

error: Content is protected !!
Open chat