‘ଟ୍ରାନ୍ସପାରେଣ୍ଟ ଟାକ୍ସେସନ – ଅନରିଂ ଦ ଅନେଷ୍ଟ’ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂତନ ଟିକସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ – ଏଣିକି ଦେଶର ସଚ୍ଚୋଟ କରଦାତାଙ୍କୁ ମିଳିବ ସମ୍ମାନ

0 396
greentech

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,(କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ),୧୩/୦୮ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନୂତନ ଟିକସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ଏକ ନୂତନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ନାମ ହେଉଛି ‘ଟ୍ରାନ୍ସପାରେଣ୍ଟ ଟାକ୍ସେସନ: ଅନରିଂ ଦ ଅନେଷ୍ଟ’ । ଏହି ନୂଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସଚ୍ଚୋଟ କରଦାତାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଏହା ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ ସ୍ୱଚ୍ଛ କରିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଉଛି।

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେଉଛି ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଆରମ୍ଭ, ଯେଉଁଥିରେ ଫେସଲେସ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ, ଫେସଲେସ୍ ଅପିଲ୍ ଏବଂ ଟାକ୍ସପେୟର ଚାର୍ଟର୍ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସଂସ୍କାର ରହିଛି। ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ଏକ ନୂତନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ନାମ ହେଉଛି “ଟ୍ରାନ୍ସପାରେଣ୍ଟ ଟ୍ରାଂଜାକ୍ସନ-ଅନରିଂ ଦି ଅନେଷ୍ଟ” ଅର୍ଥାତ୍ ‘ସ୍ୱଚ୍ଛ କର: ସଚ୍ଚୋଟଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ’। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହେଉଛି ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଆରମ୍ଭ, ଯେଉଁଥିରେ ଫେସଲେସ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ-ଅପିଲ୍ ଏବଂ ଟିକସଦାତା ଚାର୍ଟର୍ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସଂସ୍କାର ରହିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଟିକସଦାତା ଯଥା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆୟକର ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ। ଏହା ସଚ୍ଚୋଟ କରଦାତାମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଗତ ୩-୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦେଶର ଟିକସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ନିକଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖହୀନ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସରଳ କରିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଜିଠାରୁ ଫେସଲେସ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଟାକ୍ସପେୟର ଚାର୍ଟର୍ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବାବେଳେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ରୁ ଫେସଲେସ୍ ଅପିଲ୍ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଫେସଲେସ୍ ଟିମ୍ ଆଇଟି ରିଟର୍ନ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗର ସମାଧାନ କରିବେ। ଦେଶର ସଚ୍ଚୋଟ କରଦାତା ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ।

ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ବାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସଚ୍ଚୋଟଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବ, ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ କରଦାତା ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ସରକାରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଗତ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ କରିବା ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଆଜି ଏକ ନୂତନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭୁଲ ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ଠିକ ନୁହେଁ ଏବଂ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ସହଜ ରାସ୍ତା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସମସ୍ତେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ଆଗରେ ରଖି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ । ନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା, ସଚ୍ଚୋଟତା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ, ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର, ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ସମ୍ମାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ପୂର୍ବରୁ ସଂସ୍କାର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲା ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଚାପରେ କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ପାରୁନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ତାହା ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କେଉଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ସହଜ କରିବ। ଆୟକର ବିଭାଗ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଅନେକ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଦେଶର ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ସଚ୍ଚୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲେ। ଆୟକର ରଦ୍ଦ କରିବା ନେଇ ବିଜେପି ନେତା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ କହିଥିଲେ। ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ କହୁଥିଲେ ଯେ, ଭାରତରେ ଆୟକର ଦାତାଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ନୁହେଁ, ବରଂ ତାଙ୍କୁ ହଇରାଣର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲେଯେ, ଅନେକ ବିକଶିତ ଦେଶରେ ମିଳୁଥିବା ପରି ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କୁ କିଛି ବିଶେଷ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆୟକରଦାତାଙ୍କ ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଟିକସଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁପାଳନକୁ ସହଜ କରିବାକୁ, ଆୟକର ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁପାଳନକୁ ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ପାଇଁ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମଗୁଡିକ ‘ପୂର୍ବରୁ ପୂରଣ’ କରିସାରିଛି। ବିଚାରାଧୀନ ଟିକସ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପ୍ରଦାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବିବାଦ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘୋଷଣା କରାଯାଉଛି। ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କିମ୍ବା ମକଦ୍ଦମାଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହ୍ରାସ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଅପିଲ କୋର୍ଟରେ ବିଭାଗୀୟ ଆବେଦନ ଦାଖଲ ପାଇଁ ସୀମା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପଦ୍ଧତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କୋଭିଡ ଅବଧି ସମୟରେ କରଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଆୟକର ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ପାଇଁ ଆଇନଗତ ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଦ୍ରୁତ ଫେରସ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

five × 2 =

error: Content is protected !!
Open chat