ନିୟମିତ ଓ ଅନିୟମିତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ନାହିଁ : ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ

0 409
greentech

ମାତୃତ୍ୱ କାଳୀନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଚେନ୍ନାଇ ୨୧/୦୮/୨୦୨୧ କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ଯୋତି : ମାତୃତ୍ୱ କାଳୀନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନକୁ ନେଇ ନିୟମିତ ତଥା ଅ-ନିୟମିତ ବିବାହିତ ମହିଳା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ସଞ୍ଜୀବ ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ପି. ଡି ଅଡିକେସାଭାଲୁଙ୍କ ବେଞ୍ଚ ଦିନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୬ ସୁଦ୍ଧା ଜବାବ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିୟମିତ, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ଅନିୟମିତ ବିବାହିତ ମହିଳା ସେବାକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ମାତୃତ୍ୱ ଛୁଟି ପ୍ରଦାନକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇବାକୁ ବେଞ୍ଚ ସରକାରୀ ଓକିଲଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆଡଭୋକେଟ ସି.ରାଜାଗୁରୁଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ, ମେଡିକାଲ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଏମଏସ), ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରତିଷେଧକ ଔଷଧ ଏବଂ ସରକାରୀ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କୁ ମାତୃତ୍ୱକାଳୀନ ଛୁଟି ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଭିଲୁପୁରମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ହସ୍ପିଟାଲ୍ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଅସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ନିଯୁକ୍ତ ନିୟମିତ, ଅ-ନିୟମିତ ବିବାହିତ ମହିଳା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ବିଚାରାଧୀନ ଆବେଦନଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଅନୁରୋଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ର ସରକାରୀ ଆଦେଶ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁମାନେ ଏକ ବର୍ଷ ନିରନ୍ତର ସେବା ଯୋଗାଇ ସାରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ମାତୃତ୍ୱ ମାତୃତ୍ୱକାଳୀନ ଛୁଟି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।

ଆବେଦନକାରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ମାନସିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶାରୀରିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ବିବାହିତ ମହିଳା  ସେ ନିୟମିତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଅବା ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଏକ ଏବଂ ସମାନ।

ତେବେରାଜ୍ୟର ଏହି ଚାରୋଟି ବିଭାଗ ଭେଦଭାବ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ଅବଲମ୍ବନ କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୪ କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି।

ବିଭାଗର କିଛି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବହୀନତା, ଅପାରଗତା ଏବଂନିୟମ  ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀ ଆଚରଣ ହେତୁ, ନିୟମିତ/ଅସ୍ଥାୟୀ ବିବାହିତ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ମାତୃତ୍ୱକାଳୀନ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବହୁ ଆବେଦନ ସେମାନଙ୍କ ଚାକିରୀର ନିୟମିତକରଣ ଏବଂ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି। ସମ୍ପୃକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଏହି ମନୋଭାବ ମାତୃତ୍ୱ ଜନିତ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାର ପରିଣତି ହେବ ବୋଲି ଆବେଦନକାରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

two × 2 =

error: Content is protected !!
Open chat