ବଦଳିଯିବ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟ ବିକ୍ରୟର ପ୍ରଣାଳୀ, ନୂଆ ନୀୟମ ଲାଗୁ କଲେ ସରକାର

0 295
greentech

କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୭ : ଜୁଲାଇ 20 ରେ ସରକାର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଥିଲେ। ଏହି ନୂତନ ନିୟମରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଅଧିକାର ପାଇଛନ୍ତି। ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆଇନର ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି।

ତଥାପି, ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ଜଡିତ ନୂତନ ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୂଚିତ ହୋଇନାହିଁ | ଏହି ନିୟମ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ପଦ୍ଧତିକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି | ଆସନ୍ତୁ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ଜଡିତ ନୂତନ ନିୟମ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

ଏହି ନୂତନ ନିୟମରେ, ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ନିଜର ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ହେ ଯେ ସାମଗ୍ରୀ କେଉଁ ଦେଶରେ ତିଆରି ହୋଇଛି | ଭାରତରେ କିମ୍ବା ବିଦେଶରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେୟ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସହିତ, ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଆଇଟମ୍ ର ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ୍ ଏହାର ‘ଏକ୍ସପାୟରୀ’ ତାରିଖ କ’ଣ?

ଯେଉଁ ବିକ୍ରେତାମାନେ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀକୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହା ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇପାରିବ |

ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟକୁ ଏପଟ ସେପଟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇବେ ନାହିଁ ଯାହା ଅନ୍ୟାୟ ଭାବରେ ଲାଭ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଭେଦଭାବ କରେ କିମ୍ବା ମନଇଚ୍ଛା ବଣ୍ଟନ କରେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପଲବ୍ଧ ଦେୟ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ,ଠିକଣା, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗାଯୋଗ ନମ୍ବର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ବିକ୍ରେତାଙ୍କର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟାୟନ ଅଛି, ତେବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକ ତାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗର ସ୍ଥିତି ଜାଣିପାରିବେ | ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଜରିମାନା ସହିତ ଜେଲ ଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ପାଦ ବହିଷ୍କାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଏହି ନିୟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଅସୁବିଧା ବଢିପାରେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

three × two =

error: Content is protected !!
Open chat