ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ସମ୍ଭାବନା ପରେ WHO ର ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି

0 485
greentech

କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୭: ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ବା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ନୂଆ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କରିଛି । ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା ଖବର ଆସିବା ପରେ ଏହି ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ,   ଜିମ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି  । ତେବେ ବାୟୁରେ ବ୍ୟାପିବା ନେଇ ଏଯାଏଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ତରଫରୁ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହେବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପିଥାଏ । ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ କାଶିବା,ଛିଙ୍କିବା, କଥା ହେବା ଦ୍ୱାରା ଭାଇରସ ଅନ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଶ୍ୱାସତନ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ।

ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଭାଇରସ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିଥାଏ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଠାରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ନାହିଁ । ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ କିମ୍ବା ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରିବ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ କହିଥିଲା ଯେ, ଛୁଇଁବା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ବ୍ୟାପିଥାଏ । ତେବେ ଏପରି ମାମଲା ବହୁ ଦୁର୍ଲଭ । ତେବେ ଗହଳିସ୍ଥାନରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହ ଭଲ ବାୟୁ ଚଳପ୍ରଚଳ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

32 ଟି ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଯାହା ପରେ WHO କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ବାୟୁକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏ ଦିଗରେ ବ୍ୟାପକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ବାୟୁରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରେ।

ଯେଉଁଠାରେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ହୁଏ ନାହିଁ, ଯେପରିକି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ଫିଟନେସ୍ ଜିମ୍ ଇତ୍ୟାଦି, ବାୟୁ ସଂକ୍ରମଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ, WHO ମାନିଛି ଯେ ଏପରି ଏହା ସମ୍ଭବ ଅଟେ। ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହିବା କାରଣରୁ ହୋଇପାରେ, ବିଶେଷ କରି ଘର ଭିତର ସ୍ଥାନରେ। ତେବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତୁରନ୍ତ ଗଭୀର ଗବେଷଣା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସଂଗଠନ କହିଛି। ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ରମାଣଗୁଡିକର ସମୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାର କରି, WHO କହିଛି ଯେ ଦୂଷିତ ପୃଷ୍ଠଗୁଡିକର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଏବଂ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି କାଶ, ଛିଙ୍କିବା, ନିଶ୍ୱାସ ନେବା, କହିବା କିମ୍ବା ଗୀତ ଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏହି ଭୂତାଣୁ ବାୟୁରେ ବିସ୍ତାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ।

ତେଣୁ, ଲୋକମାନେ ପ୍ରଥମେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ସେମାନେ ଏମିତି ଯାଗାକୁ ଯିବାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ଭିଡ ଅଛି। ତେବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ କିପରି ଏବଂ କେଉଁଠାରେ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ ସେନେଇ ବିଶ୍ୱ ର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି।

WHOର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କ’ଣ କହୁଛି: ବହୁତ କମ୍ ରୋଗ ଅଛି, ଯାହା ବାୟୁରେ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ। ମିଳିମିଳା ଏବଂ ଯକ୍ଷ୍ମା ଏମିତି ରୋଗ ଅଟେ।

WHO ଗାଇଡାନ୍ସ ସ୍ୱୀକାର କରେ ଯେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବାୟୁରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯଥେଷ୍ଟ ବାୟୁ ଚାଳିତ କୋଠରୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍।


N95 ମାସ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ ପିନ୍ଧିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।


ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ WHO ବିପଦ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରେ ଯେକୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ 1 ମିଟର (3.3 ଫୁଟ) ର ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ପରାମର୍ଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ।


ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍ ସେମାନେ ଏମିତି ସ୍ଥାନକୁ ନ ଯାଆନ୍ତୁ ଯେଉଁଠି ଅଧିକ ଭିଡ ଅଛି।
ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ 3 ଫୁଟ ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଦିନକୁ ଅନେକ ଥର ସାବୁନ୍ ଏବଂ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ବାରମ୍ବାର ମୁହଁକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।


ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା କାଶିବା ସମୟରେ ଏକ ଟିସୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଆବର୍ଜନାରେ ପକାନ୍ତୁ।


ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କରୋନା ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଘରର ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ଭଲ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସବୁବେଳେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ।


ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ନାହିଁ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।


ନିଜର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକତାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ। ଠିକ୍ ସମୟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଶୁଣନ୍ତୁ, ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

twenty − 15 =

error: Content is protected !!
Open chat