ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚେତାବନୀ : ଆସିପାରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ କିମ୍ବା ଚତୁର୍ଥ ଲହର

0 214
greentech

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କିଛିଦିନ ଧରି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଫଳ​‌ରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ୧୧ କୋଟି ୭୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଆମେରିକାର ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ଵରେ ୨୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ କରୋନାର ତୃତୀୟ କିମ୍ବା ଚତୁର୍ଥ ଲହରର ବିପଦ ଥାଇପାରେ, ତେଣୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପକତକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଆଧନମ ଘେବ୍ରିସସ କହିଛନ୍ତି, ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ କରୋନା ସହ ଜଡିତ କଟକଣାକୁ ପାଳନ କରି ଲୋକମାନେ ବିରକ୍ତ ହୋଇଗଲେଣି, କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ବୋଲି ବୁଝିବା ଆମର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ ହେବ। କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।
ବ୍ରାଜିଲର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଅଧନମ୍ ବିଶେଷ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ, ସେଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କଟକଣା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଅଧନମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ଵର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାବେଳେ ବ୍ରାଜିଲର ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ଉନ୍ନତି ହୋଇନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାବୁଛୁ ବ୍ରାଜିଲ ସରକାର ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେବା ଉଚିତ।
ବାସ୍ତବରେ, ବ୍ରାଜିଲରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ କୋଟି ନଅ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଅଧନମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରାଜିଲକୁ କିଛି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ବାରା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏହାର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବ ନାହିଁ।
ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଆମେରିକା, ଭାରତ, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଋଷ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାପକ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଦ୍ବାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ଵର ୨୯.୨କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ମହାମାରୀ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବ ନାହିଁ । ସମ୍ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ଯେ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମହାମାରୀ ଦୂର ହେବ ବୋଲି ଭାବିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ସଂଗଠନର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମାଇକେଲ ରେୟାନ୍ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ଆମେ ଅଧିକ ଚତୁରତାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ତେବେ ଆମେ ଏହାକୁ ଶେଷ କରିପାରିବା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

5 − 4 =

error: Content is protected !!
Open chat