ପାକିସ୍ତାନକୁ ଛାଡି ସମସ୍ତ ପଡୋଶୀ ଦେଶଙ୍କୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଭାରତ

0 616
greentech

କଳିଙ୍ଗ ଜ୍ୟୋତି ବ୍ୟୁରୋ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୮: କରୋନା ମହାମାରୀର ତାଣ୍ଡବ ଶେଷ ହୋଇନି। ପ୍ରତିଦିନ ଭାରତ ସହ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। କରୋନା ପାଇଁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ତିଆରି କରିବାର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଯୋଜନାର ସୂଚନା ଦେଇ କିଛି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅତି କମରେ ୫ଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ କାମ କରୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ ନିଶୁଳ୍କ ଟୀକାରୁ ନେଇ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିଯୁକ୍ତ ଯୋଗଣ ରହିଛି।  ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆ, ଆଫ୍ରିକା ଓ ଏପରିକି ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକାର ଦେଶ ସହିତ ନିଜର ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଭାରତ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଦେବାର ଯୋଜନା ରଖିଛି। ଏହି ବିଚାର ରାଜନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଓ ବିଶ୍ବରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଭାବରେ ପରିଚୟ ହାସଲ କରିବା ନେଇ ଭାରତର ଯୋଜନା ରହିଛି।

ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଦୁଇଟି ଟୀକା ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲରେ ରହିଛି। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁ ପରିମାଣରେ ଏହି ଟୀକା ପାଇଁ ହେବ, ଏଥିରେ ପୁନେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ(ଏସଆଇଆଇ) ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ ଟୀକା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇପାରେ, ଯାହାକି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ଅଟେ। ଯାହା ସହିତ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସହିତ ତିନୋଟି କମ୍ପାନୀର ଭାଗିଦାରୀ ରହିଛି। ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ନୀତି ଆୟୋଗ ଡାକ୍ତର ଭି.କେ ପାଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟିକା ଉପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ଏହି ଯୋଜନାର ବିବରଣୀ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଥରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ହେବା ଓ ଆପ୍ରୁଭ ହେବାପରେ ସରକାର ସମ୍ଭାବିତ ଲାଭାର୍ଥୀଙ୍କ ସହିତ ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟ ସାଇନ୍ କରିବ। ଏହି ଟିକା ତିଆରି ହୋଇ ଅନୁମୋଦନ ହେବା ପରେ ସରକାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିବେ।

ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯିବ। ଯେଉଁ ଦେଶରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ (ଜାତିସଂଘ) ଭଳି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୋରମରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଉପଯୋଗୀ ଏବଂ ସହାୟକ ସାଜିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ।   ଏଭଳି ପାଞ୍ଚଟି ମଡେଲ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି, ୫ଟି ମଡେଲରେ ପ୍ରଥମ ଯେଉଁଥିରେ ମାଗଣା ବଣ୍ଟନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି। ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଯେପରିକି ବାଂଲାଦେଶ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ହୋଇପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ବିଚାରର ଅଂଶ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଟିକା ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ଭର କରିପାରେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

14 + 18 =

error: Content is protected !!
Open chat